4 Haziran 2012 Pazartesi

Bir Gün / FilmOrjinal Adı: One Day
Yapım:2011 - ABD
Tür:Dram, Komedi, Romantik,
Süre:108 dakika
Yönetmen:Lone Scherfig
Oyuncular:Anne Hathaway, Jim Sturgess, Romola Garai, Patricia Clarkson


David Nicholls'un Bir Gün kitabını okuyamamıştım ancak filmini izledim. Elbette kitabın verdiği tad başkadır ama filmini izlediğim bir kitabı okumayı tercih etmem. Tercihim okuduğum kitapların filmini de izlemek olur mütemadiyen.

Bir Gün'de;
1988'in 15 Temmuzunda mezuniyet günlerinde tanışan Emma ve Dexter'ın ilişkileri sevgililikten çok arkadaşlığa uygun olduğu için her yıl 15 Temmuzda bir gün mutlaka görüşürler. Bu durum yıllarca sürer , bazen arkadaşıkları sekteye uğrar, bazen cinselliğe uzar,. İkisinin de hayatlarına başka insanlar girer çıkar ve nihayetinde 20 yıl sonra yolları kesişir..

Filmin sonlarında, Melekler Şehrinde Meg Ryan'dan izlediğimiz bisiklet ile giderken kaza geçirme sahnesine yer verildiği için; filmin yıl yıl ilerleyen özgün yapısına uygun düşmediğini düşündüm. Yine de beklenmedik son ve Dexter'ın o sahneden sonraki hali beni ağlatmaya yetti.

Jim Sturgess'ın yakışıklılığın beni bitirdiği filmde, bir insanın hayat boyu elinin uzatsa dokunabileceği bir yerdeyken uzak kaldığı birine, yıllar sonra ulaştığında ve ömrünün sonuna kadar birlikte olacağına inandığında; birdenbire hayatından çıkmasının ani şoku ile sarsılan bir yaşamı izledim...2 yorum:

  1. sanırım film ile kitap biraz farklı her 15 temmuzda değil sadece 15 temmuzda bir araya gelişleriyle tanısmışlardı..ve kitabın sonunda dex e bişey olduğuda yok ağlayacak üzülcek bi durum değilde garip bir drama söz konusu ?sanırım filmi izlelmm gerek ..şimdide bu kitabı merak ediyorum Küçük Mucizeler Dükkanı.(zellikle de hayatı hafife almaz oldum. Artık hiçbir günümü boşa geçirmiyorum. Çektiğim acıların karşılıklarının olduğunu öğrendim..." nazlı

    YanıtlaSil
  2. Tüm kitap ya da filmler, her izleyende okuyanda farklı etkiler yaratıyor tabi.
    Bendeki durum, dextera hayatının kadınını fark edip de tam kavuştuktan sonra kaybetmenin acısını yaşaması etkiledi, kendimi yerine koyduğumdan belki...

    'Küçük mucizeler dükkanını' okudum, sonra 'Bir Yumak mutluluğu' da okudum ikisini de çok beğenmemiş olmama rağmen kalkıp üçüncü kitabı da aldım ama henüz 'bahçemde yeşeren umutları' okuma fırsatım olmadı. Okunursa iyi hoş ama,okunmaması kayıp değil bence, gününü boşa geçirmemek için okuyabilirsin..

    YanıtlaSil