23 Mart 2012 Cuma

ŞAİRİN ROMANI / Murathan MUNGAN

Yazarı:  Murathan Mungan
Yayınevi : Metis

Adı Yerküre olan bir gezegen. En büyük kara parçası sayılan Anakara'da farklı yerlerden farklı nedenlerle Odragend'e varmak üzere yola çıkan gezginler. Elli yıl sonra yurduna dönen bir bilge şair. Yıllarca evinden hiç çıkmadan yaşadıktan sonra, çıraklarıyla birlikte kendisini yollara vuran bir şiir filozofu. Yalnızca şairleri öldüren bir katilin izini süren atlı polis ve yardımcısı. Yol boyu içinden geçtikleri yerler, yaşamlar. Surlarında şiir bayrakları dalganan şehirler. Kanatları göğün gizemlerini birbirine bağlayan kuşlar. Sayıların, sözcüklerin, şifrelerin ardında ömür tüketen matematikçiler, dilciler, sözlükçüler, şairler... İnsanların ruhlarını sağaltan rüya terbiyecileri. Batı'nın modern çağ fantazi romanlarıyla Doğu'nun Binbir Gece Masalları'nın özgün bir bileşimi. Tabiata, emeğe ve şiire bir övgü. (Arka Kapak Tanıtımından)

Hayatım boyunca yarım bıraktığım ikinci kitap. Sonunu getirmek için uğraştığım, ha konuyu seveceğim, ha kitap akıp gidecek diye bekleyip durup yarısına kadar nafile devam ettim..
Ama bitiremedim..

Sırf yarım bırakmamak için; Sevmediğim bir konuyu, ısınamadığım karakterleri okumaya çabalarken başka kitaplara ayırabileceğim zamanımdan çalmak istemedim..

Ve kendimi bildim bileli sonunu getirememiş olduğum ilk kitabın da yine Muırathan Mungan'a ait 'Üç Aynalı Kırk Oda'nın olduğunu hatırlayarak, bir daha Murathan Mungan okumamaya karar veriyorum..1 yorum:

 1. Murathan Mungan'ın şiirlerini çok beğenerek okurum.
  İlk okuduğum kitabı ise 'Üç Aynalı Kırk Oda' hikayeleriydi. Özellikle -Aynalı Pastane- hikayesinden çok etkilenmiştim.
  Şairin Romanı ise sanırım şiirsel anlatımından dolayı beni çok kendine çekti.
  İki kitapta aynı duyguyu yakalayamamış olsak da başka kitaplar da buluşmak dileğimle:)))
  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil