14 Temmuz 2014 Pazartesi

The Bucket List - Şimdi ya da Asla (Film)


Vizyon Tarihi: 01 Şubat 2008


97 Dak.                

 

 
İzlediğim film, hayatları birbirine oldukça uzak iki insanın yaşamlarının kesişmesini anlatıyor.
 
Milyoner Edward Cole (JACK NICHOLSON) ve araba tamircisi Carter Chambers (MORGAN FREEMAN) kanser hastaları olmaları nedeni ile aynı hastaneye yatarlar. Aslında Edward hastanenin de sahibidir. Kendisine özel oda istemiş olmasına rağmen, hastanesini iki yataklı odalar olarak organize ettiği için; halkın tepki göstermesine engel olmak nedeniyle kendisi de özel odada yatamamaktadır.
 
Ki; bu sayede hayatının en iyi dostluğunu kurabilir. Her ikisinin de altı ay kadar ömrünün kaldığı doktorlarca bildirildikten sonra Carter'ın oluşturduğu ölmeden önce yapılacaklar listesine yeni maddeler de ekleyerek, hayallerini gerçekleştirmeye başlarlar.
 


Üç ay içinde dünyayı gezerler, görmek istedikleri yerleri görüp, yapmak istedikleri çılgınlıkları yaparlar. Bu arada birbirlerini gerçekten tanırlar ve yaşamlarına değer verirler. Carter, Edward'ın konuşmadığı kızı ile barışması için bir mektup yazar ve bunun üzerine Edward tek kızını görmeye gider.
 
Ölmeden önce her ikisi de listedeki maddeleri gerçekleştirirler. Filmin sonunda gerçekleşmemiş tek  madde de ikisi de öldükten sonra yerine gelir.
 
İnsan hayatının çok hızlıca geçip gittiğini yeniden hatırlatan etkileyici bir film. Son sahnelerde boğaza düğümlenen yumrular ile insanın hayallerinden vazgeçmemesi, elinden geleni yapması ama asla ailesiz kalmaması gerçeğini hissettiriyor.
 
 
 
                              

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder