17 Temmuz 2014 Perşembe

NIGHT TRAIN TO LISBON - LİZBON'A GECE TRENİ / Film

 
Yönetmen: Bille August 
Oyuncular: Jeremy İrons, Mélanie Laurent, Jack Huston, Martina Gedeck, August Diehl, Bruno Ganz, Lena Olin, Christopher Lee, Charlotte Rampling
Almanya-İsviçre-Portekiz / 2013
 
İksv'nin yaşamıma kattığı anlamlı bir film. Bu güzel filmin Türkiye'de gösterime girmemesi (Bir kaç salon hariç) gerçekten kayıp. Çok derin bir hikaye, ayrıca Dünya Tarihine kısa da olsa bir bakış, genel kültür açısından bir kazanım.
 
Pascal Mercier´in uluslararası çoksatan romanından uyarlanan Lizbon´a Gece Treni'ni izlemek Ülkeler ve Tarih arasında dolaşan polisiye bir yapbozu çözmek gibi.
 
Film, İsviçre Bern'de yaşayan Klasik Diller Profesörü Raimund Gregorius'ın monoton hayatında sabah okula giderken köprüden atlamak üzere olan bir bayanın hayatını kurtarması ile başlar. Kadını da alıp sınıfına götürür ama kadın kaçar ve Profesör sınıfta unuttuğu mantoyu da alarak kadının arkasından gider. Ancak kadını bulamaz. Fakat mantonun içinde Profesörün oldukça ilgisini çeken bir kitaba rastlar. kitabın içinden de Lizbon'a kalkan bir trenin bileti çıkar. Profesör bileti bayana yetiştirmek üzere İstasyona gider ve kimseyi bulamayınca da trene kendisi biner.
 
 
 
Lizbon'da elindeki kitabı yazan kişiyi bulmak üzere yollara düşer. Yazarın hikayesini araştırdıkça ortaya farklı kimlikler ve yeni karakterler çıkar. Portekiz Diktatörüne karşı çıkan direnişçilere katılan zengin ve ünlü bir hakimin doktor oğludur yazar. Entelektüel, çok okuyan, çok yardım eden, derinliği olan biridir.
Kitap, yazdığı notları bulan ablasının, kardeşinin ölümünden sonra sadece 100 adet bastırması ile oluşmuştur.
Bu kitabı okudukça yazarın güçlü kişiliğinden, hayatı sorgulayan kıymetli düşüncelerinden etkilenen profesör Raimund, yazarın hayatının geri kalanında neler yaşadığını araştırır ve farklı hayatlara dokunur.
Aşkın, arkadaşlığın, sadakatin, politikanın ve bir çok değer yargısının zengince işlendiği, kişiyi okumaya, Portekiz Devrimini araştırmaya iten bir film.
 
Kitabını da mutlaka okuyacağım.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

2 yorum:

  1. kitabı çok güzeldi, filmleri de hep izlerim diyorum ama....

    YanıtlaSil