13 Eylül 2012 Perşembe

Kore Dizisi / Personal Taste

 
Adı: 개인의 취향 / Kaeinui Chwihyang (Kişisel Zevk)
Bilinen Adları: Kae In's Taste / Personal Taste / Personal Preference
Tür: Romance, comedy
Bölüm Sayısı: 16
Yayınlandığı Kanal: MBC
Yayın Tarihleri: 31.03.2010 - 20.05.2010
Yayınlandığı Günler: Çarşamba & Perşembe 21:45

 
 
Son Ye Jin / Park Gae In
 
Kore Mimarisinde önemli bir yere sahip olan Sanggojae adında, babasının tasarladığı bir evde yaşayan Park Gae İn, pasaklı, beceriksiz, bakımsız bir kızdır. Annesi 5 yaşındayken öldükten sonra babasının da kendisine uzak davranmasıyla yalnız ve üzüntülü bir çocukluk geçirmiştir.
 
Sevgilisin en yakın arkadaşıyla evlenmek üzere kendisini terk etmesi üzerine yıkılır. Aynı zamanda tasarladığı mobilyaları satamadığı, çevreye borçlandığı için de mali sıkboğaza girer ve maddi destek olsun diye evinin bir odasını kiralar..
 
 
Lee Min Ho / Jeon Jin Ho
 
Dam Sanat Galerisi Projesine hazırlanan Jeon Jin Ho, babasının ölümünden sonra kendini çalışmaya adayan, başarılı, hırslı bir mimardır. Han Chang Ryul'un babasının ellerinden aldığı evin acısıyla durmadan çalışır. Bu projeyi kazanması hem mali sıkıntıda olan şirketi için, hem kariyeri için çok önemlidir. Projenin tasarımında önemli rol oynayan Sanggojae'nin mimarisini görebilmek için Park Gae İn'in evine girmeye çalışır ve odasını kiralar. Ve aynı evde yaşayabilme fırsatı için de, yanlış anlama sonucu Gay zannedilmesine göz yumar..
 
Sevgilisi tarafından terk edildiği için çok üzgün olan Park Gae İn'i teselli eder, ona temizlik yapma, yemek yapma, baklımlı olma, kadın olma konusunda dersler verir. Eğlenceli vakit geçirip birbirlerine destek olduğu zamanlarda ikisi de birbirinden hoşlanır. Park Gae İn, O'nu Gay zannetmesine rağmen sevgisinden vazgeçemez.

 
Kim Ji Suk / Han Chang Ryul
 
Park Gae İn ile sevgili olduğu dönemlerde, hiç ilgilenmeyip değer vermediği, sürekli Gae in'i üzdüğü gibi ev arkadaşı Kim In Hee ile aldatır ve düğünlerine bir gün kala Park Gae İn'den ayrılır. Düğün esnasında, ev arkadaşıyla evlendiğini gören Park Gae'in tavrı karşısında sorun çıkar ve düğün bozulur. Daha sonra dizi boyunca Park Gae İn'in peşinden koşup, onu gerçekten sevdiğine inandırmaya çalışır.
Ayrıca Jeon Jin Ho ile rakip halindedirler. Han Channg Ryul'un babasının zamanında Jeon Jin Ho'nun babasının şirketine ve evine el koymasından ötürü aralarında yıllar süren bir rekabet vardır. Han Chang Ryul de, babası da Proje'yi kazanmak için türlü hileler yapıp Jeon Jin Ho'yu safdışı bırakmaya çalışırlar..

 
Song Sun Mi  / Song Seon Mi
 
Park Gae in'in en yakın arkadaşı. Dizi boyunca ona her zaman destek olur. Jeon Jin Ho ile arası bozulduğunda da arabulucuk yapıp barıştırır. Öyle komik bir kadındı ki, dizide beni en çok güldüren ikinci karakterdi. Sang Joon'u gay zannederek arkadaşlık ettiği, içip konuştukları sahneler çok eğlenceliydi.
 
 

 
Jung Sung Hwa / No Sang Joon
 
Jeon Hin Ho'nun iş ortağı ve en yakın arkadaşı. En baştan beri sevimli kurnazlıkları, cin fikirleriyle Jin Ho'u yönlendirdi ve Sanggojae'e girmesini sağladı. Gay rolu oynamalarına göz yuman da oydu. Dizi boyunca düşünmeden yaptıkları ile aslında işleri epey kötüye yönlendirdi. Ama öyle sevimli, öyle komikti ki, bence dizinin en şeker, en komik oyuncusuydu. Gay rolüne hele bayılıyordum, ekrana o geldiğinde otomatikman gülüyordum.

 
Wang Ji Hye / Kim In Hee
 
Park Gae İn ile yıllarca ev arkadaşlığı yapmış, en sonunda sevgilisini elinden alıp evlenme aşamasına kadar gelmiş, sonradan evlenmekten de vazgeçtiği halde, arsızca Park Gae İn'i suçlayan, hırslı, paragöz, sıkça sevgili değiştiren dizinin kötü kadını. Dizi boyunca Jeon Jin Ho'yu kapmak için yapmadığını bırakmaz. Park Gae İn'den nefret edip onu kıskandığı için tüm olayları onun aleyhine çevirmeye çalışır.
 
Her dizide süper giyinen bir kadın olduğu gibi Personal Taste'de vardı. Hem şık, hem spor öyle güzel kıyafetleri vardıki, ben her giydiğine bayıldım, birbirinden güzel ceketler, taşlı yakalar, mini şortlar, altına topuklu ayakkabılar, moda ikonu gibiydi Kim İn Hee. Eminim bu diziyle birlikte Kore'de binlerce kadın onun  kombinlerinden yapmaya çalışmıştır.
 
Kore dizilerinde gördüğüm şu en yakın arkadaşını kıskanıp yıllarca diş bileyerek bir gün intikam almak uğruna her şeyi yapan kadın konusu Personal Taste'de de vardı.. Daha önce de 49 Gün dizisinde bunun daha beter bir örneğini izlemiştim..


Müdür Choi
 
Şirket başkanının oğlu ve Dam Sanat Projesinin yürütücüsü. Gay olduğunu sandığı Jeon Jin Ho'ya teklif eden , böylece kendisinin de gay olduğu anlaşılan müdür, Han Chang Ryul'un babasının türlü oyunlarına karşı Jeon jin Ho'yu korumuştur. Jeon Jin Ho'nun gay olmadığını ve Park Gae İn'i sevdiğini itiraf etmesi üzerine çok üzülmesine rağmen Jeon Jin Ho'nın projeyi kazanması için elinden geleni yapar. En son safhada her şey karıştığında, arası bozulan sevgilileri destekleyen de yine bu müdürdür.

 
Jeon Jin Ho'nun Annesi

Güzel mi güzel, sevimli, tatlı bir kadın. Eşi de öldüğü için biricik oğluna çok düşkün. Sanırım bir tanıdıklarının kızı ya da bir şekilde onların himayesinde olan bir kız ile aynı evde yaşıyor ve ona gelini gibi davranıyor. Ancak Jeon Jin Ho o kıza hiç yüz vermiyor. Park Gae in ortaya çıkınca dellenen bu cici kız, Kim in Hee ile işbirliği yaparak, Jin Ho'nun annesine Park Gae in'i kötüler ve her Kore dizisinde olduğu gibi Kayınvalide Gelinini istemez. Tabi bu sevimli kadın oğluna kesinlikle o kızı kabul etmeyeceğini söylese de Park Gae İn'e herhangi bir kötülük yapmaz. Kendi halinde bir kadındır. Ki, dizinin sonunda Park Gae İn'in iyi niyetli yaklaşımı ve anneye duyduğu özlemini dile getirmesiyle kalkanını kaldıracaktır.


 
Park Gae İn'in profesör babası
 
Sanggojae'i eşi ve kızından ilham alarak tasarladıktan sonra, eşinin ölümü üzerine yıllarca kızıyla mesafeli yaşayıp İngiltere'ye yerleşmiş ünlü bir profesör mimar. Dam Sanat Galerisi Projesi için Seul'e döndüğünde ortalığı karışık bulur. Hem tasarımlarının çalınması, hem kızının kalbiyle oynanması adamı deliye çevirir ve Jeon Jin Ho'ya bir kez okkalı bir tokat patlatır, bir kez de tasarımları yüzüne fırlatır..
Tabi dizinin sonunda tüm bu olaylar tatlıya bağlanır, Kayınpeder ve Damat anlaşıp içki bile içerler.
Zaten bu dizide dikkat ettiğim bir diğer nokta da, alkole fazla fazla yer verilmesiydi. Kafası bozulan içiyor, eğlenen içiyor, içiyor da içiyorlar yani..
 
 
Birlikte yaşamaya başladıkları ilk günlerde. Park Gae'in evin içinde ve dışında paspal paspal gezinir ve Jeon Jin Ho ile sürekli gay olduğu hakkında konuşup Jin Ho'yu kızdırır.

 
Jeon Jin Ho'yu sevdiğini iyice anlayan Park Gae İn, O gay olduğu için kendisi de bir erkek kılığına girerek, ona arkadaşlık etmeye çalışır..
 

 
Sanggojae
Geleneksel Kore evi, ancak bambaşka bir dizaynda. Tasarımı kimse tarafından görülmesin diye yıllarda evin kapılarını kimseye açmazlar.
Ev gerçektende çok güzeldi. Bahçeye açılan odalar, mutfak, banyo, şirin dekorasyon ile yaşamak istenilecek bir ev.

 
Yakışıklı ve başarılı mimar, ideallerine ulaşmak için ciddiyetle çalışırkenn..
 
 
 
Dizinin en romantik sahnesi. Jeon Jin Ho'nun, Park Gae İn'in, Han Chang Ryul'a, hislerini anlattığına şahit olduktan sonra koşa koşa gidip, Park Gae İn'i kolundan çekip, dudaklarından eteşlice öptüğü sahne. Bu sahne ile hem Gay olmadığını kanıtlar, hem de duygularını ortaya serer.. Park Gae İn, Jeon Jin Ho'nun gay olmadığına çok sevinmesine rağmen, kendisini kandırdığı için bir süre naz yapar. Ama yelkenlerini suya indirmesi çok sürmez..

 
Dizinin en heyecanlı sahnelerinden biri.. İki sevgilinin birbirine açılıp, yavaş yavaş yakınlaşmaya başladığı zamanlarda, ikisin de hem şehvetli olup hem de utandıkları anlardan birinde, Jeon Jin Ho, banyodan çıkan Park Gae İn'in saçlarını kurutup, sonra da sırtından öper..
Bu sahneden sonra bir çok kız, saçlarını kurutacak, o sahneyi yaşayacağı bir sevgili hayal etmiştir herhalde :)
 
 
Park Gae İn'in doğum gününde, müdür Choi'nin verdiği biletlerle gittikleri buz pateni.. Hem eğlenip hem de romantik anlar yaşadıkları bir gün..
 

 
Dizinin en güzel ikinci sahnesi. Evde mutlu mutlu yaşadıkları bir Pazar günü, battaniyelerini havalandırmak üzere yemyeşil, park gibi bir mekana geldiler. Battaniyelerini serdikten sonra da bankın üzerinde birbirilerinin omuzlarına yattılar.. Çiftin en mutlu oldukları anlardan biriydi. Çok da romantikti, dizinin ostları da girince, ilgiyle izlenen bir sahne oldu..
 

 
Dam Sanat Galerisi Projesini, Park Gae İn'in elma tasarımından esinlenerek yapan Jeon Jin Ho'nun projesinin kazanmasından sonra, tüm yanlış anlaşılmalar, tüm sorunlar çözülüp, kayınpeder ve kayınvalidelerin de gönlü alınınca, Jeon Jin Ho'nun yaptığı romantik evlilik teklifi..
 
Bir dahaki bölümü merak edip vakit kaybetmeden diğer sahneye hızla geçtiğim sadece tek bir bölümün olduğu; şahaneydi, unutulmazdı diyemeyeceğim ortalama bir diziydi..
 
Aslında eğlendim, güldüm, karakterlerini sevdim, hepsi çok şekerdi. Zaten Koreli oyuncuların sevimliliklerini, konuşmalarını, mimiklerini çok sevdiğim için izlerken çok keyif alıyorum dizilerinden. Bu dizi de tam sevilicek karakterlerin olduğu eğlenceli bir diziydi.
 
Oyuncu Lee Min Ho olmasaydı da, başka bir erkek olsaydı, yine bu kadar ses getirir miydi? Sanmam.
Lee Min Ho, dizide inanılmaz yakışıklıydı. Bol bol gülümsedi, espriler yaptı, sevimli mi sevimliydi. Düşünceli, romantik, seven erkek rolüyle de yine gönülleri fethetti.
 
Giyim tarzı yine muhteşemdi. Özel tasarım olduğunu varsaydığım birbirinden şık, modern ceketler giydi her bölümde, Ceketin altına hırka giydiği halleri de var ki, bu kadar mı yakışır, ne giyse, böyle mi şık olunur... Hırkanın altına yuvarlak yaka tişört giyip, hırkanın alttaki düğmelerini açık bıraktığı, salaş şıklığı filaann, aldı götürdü olayı. Jeon Jin Ho'nun bu dizideki giyim tarzı 10 üzerinden 10'du bence..
 
Sonuç olarak güzel bir diziydi,  Lee Sae İn'in kitabından uyarlanmış bu diziyi sevdim, iyiki izledim.

 
 
Soundtrack: Personal Preference OST1. İnanamıyorum - Younha
2. Yağmur Düşüyor - Kim Tae Woo
3. Kalbime Dokundu - SeeYa
4. Kanatlar - Kim Tae Woo
5. Sevişme - 4minute
6. Bir Aptal Gibi - 2AM
7. 왕벌들의 비행
8. Garip Hissediyorum
9. 왕벌들의 비행 (Inst.) - Piyano versiyon
10. Bir Aptal Gibi(Inst.)
11. Sevişme (Inst.) - Gitar versiyon
12. Kanatlar (Inst.)
13. Kalbime Dokundu (Inst.)
14. Yağmur Düşüyor (Inst.) - Violin versiyon
15. İnanamıyorum (Inst.) - Piano versiyon
 
 

17 yorum:

 1. Çok severek izlenen bir dizi, severek yazılan bir anlatım olmuş. Ellerine sağlık unni.:)
  Ama ben senin kadar sevmedim dizi. Evet eğlenceliydi, güldüm eğlendim ama dizi de beni iten birşeyler vardı. Lee Min Ho şahaneydi, oyunculuğu süperdi, yakışıklılığı Boys Over Flower'daki haline 10 basardı ama ben ondan başka sevecek bir yan bulamadım dizide.
  Neden bilmiyorum ama bir türlü sevemedim gitti yani.:))
  Dizinin en romantik sahnesini gülmekten izleyemedim. Lee Min Ho "gameovernida" dedikten sonra ben kendimi bir kaç dakika gülmekten alamadım çünkü.:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hehehe, evet en komik sahnenin ardından geldi en romantik bizi, ama ben sahneyi bir kaç kez başa alarak izledim. Yalnız Lee Min Ho'nun konuşmayı dinledikten sonra şöyle bi dudaklarını birbirine yapıştırıp yürümeye başlayışı var ya hani, uzun bacaklarıyla sert ve hızlı hızlı yürüyüşünü alttan bir kamera çekiyor ya, o sırada koskoca Lee Min Ho, bana o incecik bacaklarıyla leylek gibi geldi, itici diyemem tabiki ama, çok da süper gelmedi :) Çok zayıf bea, o bacakların incecikliği bi de dapdar pantolonlar giyiyor :)
   Dediğin gibi diziyi kurtaran tabiki Lee Min Ho'ydu. O rolü başkası oynasa bu kadar izlenmeyebilirdi.

   Sil
  2. Bende öyle düşünüyorum. Lee Min Ho olmasa belki hepimiz diziden bir haber olurduk.:)
   Gerçekten zayıf, o açıdan da tam çöp gibi görünmüş.:))
   Ben şimdilerde Lee Min Ho'nun Faith'in izliyorum. Başta biraz garipsesemde rolünü orada çok başarılı bir iş çıkarmış ortaya. Tavsiye ederim.:))

   Sil
 2. Çok spoiler vermişsiiin :) Min Ho oppam bir tane yahu,bu dizideki yakışıklılığı,dediğin gibi giyim tarzı filan nefistii :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cyrstalll, benim tarzım spoiler vermek yahu :) Başka türlüsünü yazamama kii. Diziyi yeni bitirmişim, içimde söyleyecek bir sürü söz varken nasıl tutayım kendimi :)
   Zaten diziyi izlememiş olan bir kişi bu kadar uzun bir dizi tanıtım yazısını okumaz, ancak diziyi izleyen bir kişi okuyabilir bence, o yüzden sorun yok:)

   Yalnız ev Saranggojae gerçekten de güzeldi değil mi, odandan çıkıyorsun bahçe filan, oturma grubu gömme gibi, kırılan camların kapatıldığı alana yapılmış ama çok şirindi bence..

   Sil
  2. Off off,diziyi izlerken bayılmıştım o eve :)
   Mimledim canım seni :) http://zamansozleri.blogspot.com/2012/09/mim_14.html

   Sil
  3. Teşekkür ederim canım. Ben de mimi yerine getirdim işte, az çok :)

   Sil
 3. öyle çok sözediliyor ki,
  sonunda ben de bulaşacağım bu dizilere:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Cep aynası diziler bulaşıcı ve de bir izledin mi bıraktırmayacı cinsten.
   Eğer sen de bu dizilere başlarsan Cep Aynası, o zaman biz de dünyanın çeşitli yerlerinden edindiğimiz dekorasyon fikirlerinden, güzelliklerden mahrum kalırız..
   İzlemezsen de Sen, bu eğlenceli dizilerden mahrum kalırsın. Öyleyse, var, sen karar ver :)

   Sil
 4. Dizi başlardaki tadı sonlarda veremedi ama bence. Başlarda gay olduğunu sandığı bölümlerde çok gülüyordum :) Ama yine de Lee Min Ho var yani kötü olması mümkün değil dizinin. Kıyafet olayına gelince, LMH genelde zaten farklı tasarım ceketler giyiyor, seviyor böyle giyinmeyi anladığım kadarıyla. Ama paçaları kısa pantolonları bir erkeğe yakıştıramıyorum ben sanki fazla feminen. Bir de boyu uzun olunca sanki boyuna göre pantolon bulamamış gibi duruyor :D
  Neyse kalemine sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. Good day! I know thіs is kind of οff topic but I wаs wondeгіng which
  blog plаtform are you usіng for this ѕite?
  I'm getting tired of Wordpress because I've hаd
  problemѕ with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

  My blog post - ipad repair pj

  YanıtlaSil
 6. Dizi önerin bu gibi olsun

  YanıtlaSil
 7. bof çok güzeldi.. boftaki gibi hem güleceğim hem ağlayacağım hem de nefesimin kesileceği bir kore dizisi önerir misiniz.. ??

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Playful Kiss i izlemeni öneririm

   Sil
 8. bof dogru secim herkes izlesin.

  YanıtlaSil
 9. bof dogru secim herkes izlesin.

  YanıtlaSil