6 Aralık 2012 Perşembe

NEŞTER MÜZİĞİ

 

Kristen Kroiter. Lise öğrencisi. Altı ay kadar önce, bir trafik kazasında ağır yaralanmış ve acil serviste hayata geri dönmüştü. Ancak kimsenin beklemediği bir anda, intihar etti.
Dr. Ted Cogan. Kırk üç yaşında, acil serviste çalışan uzman hekim. Başarılı, bekâr; itiraf ettiği gibi, bir "kadın avcısı"... Kristen Kroiter'e ilk müdahaleyi yaparak hayatını kurtarmıştı; şimdi onu intihara sürüklemekle suçlanıyor. Tüm suçlamaları reddediyor.
 
Dedektif Madden. Soruşturmayı yürüten, NY Polis Departmanı'ndaki en tecrübeli polislerinden. Görgü tanıklarının yanı sıra, elinde Dr. Cogan aleyhine çok kuvvetli bir delil var: Kristen Kroiter'in ardında bıraktığı günlüğü... Son sayfasında, Doktor'un onunla zorla cinsel ilişki kurduğu yazıyor.
Kristen Kroiter on altı yaşında ve bakireydi...
 
Neşter Müziği... Doktor ve hastası, suçlayan ve suçlanan, av ve avcı gibi ikililerin birbirleriyle amansız bir mücadele verdikleri, soğuk hastane koridorlarından çığırından çıkmış gençlik partilerine uzanan, nefes kesici temposu ve şok edici sonuyla akıllara durgunluk veren bir gerilim romanı...
 
"Gerilim dolu bir kedi-fare oyunu; hem de en esaslısından. Sinematografik, inandırıcı... Son sayfasına kadar başımı kaldıramadım." -R.J. Ellory-
 
"Carnoy'un romanı sürükleyici, gerilim dolu, bütünüyle inandırıcı ve inanılmayacak kadar iyi." Harlan Coben

Yorumum:
Neşter Müziği'ni okumak, klasik bir Amerikan filmi izlemek gibiydi, tabi pek de iddialı olmayan yapımlardan birini.

Trafik kazası geçirip acil serviste hayatını kurtaran doktora aşık olan bir genç kızın, en yakın arkadaşının da o doktora aşık olmasıyla aralarındaki kız kıza mücadelenin izlerinin gözlendiği kısa bir serüven.

42 yaşında, çapkın bir bekar olan doktorun, aylar önce hayatını kurtardığı genç kızın intihar etmesiyle yargılama sürecinin başlamasına, ölen genç kızın günlüğünde doktor ile cinsel ilişki kurduğunu yazması neden olur.

Olayı araştırmaya başlayan dedektif, çocukluğunda bir doktor tarafından tecavüze uğradığı için, genç kızın intiharına neden olduğu tahmin edilen doktora karşı oldukça önyargılıdır ve onun suçunu ispat etmek için uğraşır. Yalnız doktor sonuna kadar genç kız ile ilişkiye girmediği konusunda ısrar eder ve tüm suçlamaları reddeder.

Dolayısıyla doktor Cogan, kendi başına bir araştırmaya girer ve cinsel ilişkiye girdiğini yazan genç kızın bunu başka bir erkekle yaptığını düşünerek, hastaneye başvurmuş olabileceği düşüncesiyle kızın cinsel yolla bulaşan bir hastalığa maruz kaldığını keşfederek, okulda katıldığı son partide genç kızın görüştüğü herkesi incelemeye başlar.

Olayı çözen sonunda dedektif değil, tahmin edildiği gibi zeki doktor olur. Genç kızın katıldığı partide aşırı alkol alıp kendinden geçtiği bir zamanda arkadaşları tarafından tecavüze uğradığı kesinleşmiş doktor aklanmıştır.

Ancak ortada hala büyük bir soru işareti vardır. Genç kız Kristen Kroiter'ın günlüğüne yazmış olduğu ve gerçek olduğu detaylı anlatımından belli olan, ilişki kurduğu erkek kimdir? İşte kitabın sonunda şaşırtan bu gerçeği de; yine suçlamaların yöneltildiği doktor Cogan  ortaya çıkaracaktır.
 

4 yorum:

 1. Gerilim severim,tanıtım için teşekkürler canımcım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zamaan, senden de beğendiğin kitapların yorumlarını bekliyorum o güzel edebi dilinle...

   Sil
 2. Cok heyecanli bir kitapmis bu , ben de bayilirim gerilime.Hemen anneme verecegim siparis listesine bunu da ekliyorum .Sagol canim paylasim icin :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dur dur ekleme :))
   Madem annen getirecek Türkiye'den kitap, ben sana güzel kitaplardan derleme bir liste yollarım bebeğimmm ;)

   Sil