11 Aralık 2012 Salı

Kore Dizisi / Faith

 
 
 

Adı: 신의 (信義) / Shinui
Bilinen Adları: Faith / The Great Doctor
Tür: Tarihi, fantastik, romantik, aksiyon
Bölüm Sayısı: 24
Yayınlandığı Kanal: SBS
Yayın Tarihleri: 13.08.2012 - 30.10.2012
Yayınlandığı Günler: Pazartesi - Salı 21:55


 
Goryeo Hanedanlığı (918-1392) Şuanki Kore'den yaklaşık 600 yıl önce aynı topraklarda yaşamış bir devlettir.  Eski Kralı devirip, Tahta çıkmak için sürgünde yıllarca bekleyen Kralın ülkeye dönmesi, Saraya yerleşip Hanedanlığını kurması, halka ve ülkeye kendini kanıtlama mücadele sürecini konu ediyor Faith...
 
Bir tarih dizisi, ama yalnızca tarih değil... Dokunaklı bir Aşk dizisi...
 
 
 
 
Bu tutkulu Aşkın kahramanları... 1300lü yıllardan Goryeo Hanedanlığının komutanı Choi Young ile 2012 Kore'sinden Dr. Yoo Eun Soo...
 
 
Lee Min Ho / Choi Young
Kralın muhafız birliğinin komutanı. Aynı zamanda akıl danışmanı, dostu ve güvendiği tek insan. İlerleyen zamanlarda general rütbesini alıyor. Kralı saraya ulaştırıp tahta çıkarmak üzere çıktığı mücadelede boynundan kılıç yarası alan Kraliçe'yi kurtarmak üzere Cennetin Kapısı diye bilinen, yıllardır kapalı olduğu halde son günlerde açılşmış olan kapıdan girerek Cennet zannettiği 2012 yılına gider. Gittiği yerde Doktorlar Kongresinde Seminer veren Yoo Eun Soo'yu görür ve Kraliçeyi kurtaracak doktor olduğunu düşünüp O'nu zorla alır, kapıdan geçirir ve kendi dünyasına götürür..
 
Choi Young kılıç kullanmada ve dövüşte çok üstün yetenekli olmasının yanısıra o dönemde bazı insanlarda bulunan olağanüstü güçlerden birine sahip. Ellerinden karşısındaki insana Yıldırımlar gönderebiliyor.. Ama o gücünü kullandıktan sonra bedeni çok zayıf düşüyor..
 
 
 
Kim Hee Sun / Yoo Eun Soo
 
Hayatını sürdürürken geçmiş gelen general tarafından Goryeo Hanedanlığının olduğu döneme götürülerek neye uğradığını şaşırır ama orada yaralı olan Kraliçe'yi yanında götürdüğü aletlerle ameliyat ederek iyileştirir. O dönemde bu tür bir yaranın iyileşmesi mucize olarak algılandığı için O'na cennetten gelen kadın olarak bakılır. Kral da Saray'ın Hekim Başı ünvanını verir.
 
General'den geri götürülme sözü alan Yoo Eun Soo, tam bir kargaşanın içine düşer. Ülkede iç savaş vardır ve Kral ile Kraliçenin hayatı tehlikede olduğu için General bir türlü sözünü yerine getiremez. O sırada Cennetten gelen kadın söylentisi tüm ülkeye yayılır. Ve ülkede çok güçlü bir siyasi yeri olan Gi Chul'ün Cennet'e gidebilme merakı, Yoo Eun Soo'nun peşine düşmesine neden olur.
 
 
 
 
 
Ryu Duk Hwan / King Gong Min
 
Goryeo Hanedanlığının Kralı.. Yuan Hükümetinden kendini ve ülkesini koruyarak ayakta kalmaya çalışır. Çok fazla hakarete uğrar, bir çok sıkıntı çeker, ölümden döner ama her zaman General tarafından kurtarılır. Kendisi de generale karşı büyük bir saygı ve sevgi besler. Kraliçe karısı ile ilişkileri çok kopuk ve soğukken, ülkenin yaşadığı sıkıntılı günler cereyan ederken aralarındaki aşk filizlenir..
Tüm badireler atlatıldıktan sonra ülke içi kötü niyetli insanlar öldürülür ve Kral hükümdarlığını kazanır.
 


 
Park Se Young / Princess Noh Gook - Queen In Deok
Bir Yuan Prensesi olarak ailesinin ele geçirmek istediği toprakların Kralı ile evlendirilir. Ama Kral eşine karşı duyduğu sevgiyi ilk başlarda ifade edemeyip mesafeli davransada zaman geçtikçe ona aşkını gösterir ve aralarındaki aşk güçlenir. Kraliçe de her zaman eşine destek olup siyasi konularda da fikirleriyle yardım eder.
Hamile kalan kraliçe, Kralın amcası tarafından kaçırıldığında bebeğini düşürür, ancak eşi ile sevgileri daha da kenetlenir. Kraliçe kayıpken Kral, Prens'e, eşini geri getirmesine karşılık tahtını verebileceğini ifade eder. Tabii komutan Kraliçeyi kurtarır...
 
 
 
 
Yoo Oh Sung / Gi Chul 
Goryoe Hanedanlığından bir Prens.Ülkede siyasi, maddi ve askeri güce sahip. Ayrıca kendisinin de özel bir gücü var.Buzbuken. Elleriyle dokunduğu insanlara soğuk hava verip, içorganlarını ve bedeninin dondurarak öldürüyor.
Kendisi kalbinde delik olduğunu düşündüğü bir hastalığı olduğu için iyileşmek için Cennet'e gitmek istiyor. Çünkü neye sahip olursa oslun asla doymadığını daha fazlasını sitediğnii ve açgözlülüğün vücudunu da hasta ettiğini söylüyor.
 
 
 
 
Shin Eun Jung / Hwa Soo In
Ateş büken gücüne sahip herkesin Ateş Kadın, Alevzen dediği, Prens Gi Chul'ün manevi kardeş ilan ettiği, her pis işine koştuğu dizideki kötü kadındı.  Kavalcı dediğim uyuz tiple ayrılmaz ikiliydiler. Gıcık kahkahasını ata ta, alev saçan elini dokundurduğu kişiyi yakarak öldürüyordu. General ile epey bir karşı karşıay kaldılar her seferinde yırttı tabi kadın çok güçlü, özel gücünü kullanmasa da kılıçlaönüne geleni biçiyordu.  Etmediği kötülük ,öldürmediği insan kalmadı fakat nihayetinde kendisi de öldü dizinin son bölümünde...
 
 
 
 
Sung Hoon / Chun Eum Ja 
 
Ses büken gücüne sahip Nağmezen denilen, elindeki flütü üfleyerek çıkardığı sesle önünde duran tüm insanların kulaklarından kan getirene kadar çalıp öldürüyor. Ayrıca çok hassas kulakları olduğu için yaklaştığı yerlerde evlerin içindeki konuşmaları dahi dinleyeren manevi kardeşi olduğu Prens Gi Chul'a söylediği için adamın her işini yoluna koymasını sağlayan baş yardımcısı. Kılıç ve dövüşte de herkesi sıradan geçiren bu uyuz, General'e ve ekibine çok ciddi zararlar verdi. Alevzen manevi kardeşinin ölümüne dellenip iyice hırslanmasına rağmen, Generalin hışmından kurtulamayıp son bölümde ölüyor...
 
 
 
 
Lee Philip / Jang Bin
Hekim Jang, saray hekimi. Çok bilgi dolu ve o dönemdeki bitkilerden yapılan tedavilere dair bilgileri Hekim başı Yoo Eun Soo'ya öğretir ve yaşadığı süre boyunca Hekim Başı ile çok iyi arkadaş olurlar. Hekim başı ona içini döker, evine olan özlemini ve Young'a dair aşkını anlatır..
Hekim başını bulmak üzere Saraya gelen Alevzen ve Nağmezen tarafından öldürülen Hekim Jang, ölmeden önce elinde Hekim Başının panzehirini korur ve bu Hekim Başını çok etkiler. Onun ölümünden kendisini sorumlu tutar, çok ağlar...
 
 
 
 
2012'ye giden General'in Yoo Eun Soo'yu zorla götürmeye çalıştığı sıradan bir kare... O sırada karşısına çıkan güvenlik güçlerine özel gücü yıldırımbüken ile karşılık verir ve etkisiz hale gelen polislerdne kurtularak geçmişe döneceği kapıya gider..
 
 
 
 
Kapıdan geçmek için Yoo Eun Soo'yu ikna etmeye çalışırken. Yoo Eun Soo hala olayı anlayamadığı için kendisini kaçırdığını ve sonrasınra öldüreceğini sanar, ama Choi Young ona, seni mutlaka geri getireceğim diyerek söz verir.
O anda Yoo Eun Soo'nun ağlamaları, söylediği sözler çok tatlıydı.. Daha ilk sahnelerden çok sevdim O'nu.
 
 
Geçmişe giden Yoo Eun Soo, nereye düştüğünün afallaştırması içinde yeniden kapıdan geçip geldiği yere dönmeye çalışır ama Young ona engel olur. Kraliçeyi mutlaka iyileştirmesini ister.. O esnada  Yoo Eun Soo elindeki kılıçı Young'a saplar ve sonrasında da günlerce onu iyileştirmek için uğraşır. Birlikte saraya gittiklerinde Young'un sert ve söz dinlemez hallerine sinir olur ama kendisi öyle bıcır bıcır konuşan öyle tatlı birisidir ki, herkesi etkiler. Farkında olmasa da General da ondan yavaş yavaş etkilenir.
 
Yoo Eun Soo'ya ata binmeyi, bıçak kullanmayı ve bir çok şeyi öğretmeye çalışır Young. Yoo Eun Soo öyle neşeli, öyle hayat doludurki, sürekli konuşur ve kendi dünyasından bir şeyler anlatır, çevresindekiler genelde dedikleirni anlamaz ama o hep tatlı tatlı söylemeye devam eder..
 
 
 
General'in ciddi ifadesine rağmen Yoo Eun Soo ondan yavaş yavaş hoşlanmaya başlamıştır.. Birgün ona bir çiçek uzatır, hatta o çiçeği kulağının arkasına takar. General de şaşırır hiç böyle bir şeyle karşılaşmadığı için ve Hekim başı bu duruma kahkahalarla güler. Sonradan görür ki, o minik çiçeği Young saklayıp yanında taşımıştır...
 
Olaylar olaylar, olayar... Entrikalar, siyasi mücadeleler, ayaklanmalar, saldırılar birbirini kovalar. General Kralı korumak için her an Hekim Başının yanında olamasa da verdiği sözü tutmak için çabalar ama Hekim Başı artık gitmek istemiyordur. Generale aşık olduğu için kendi dünyasına dönmekten vazgeçer..
 
Çok duygulu anlar, birbirlerine aşklarını ifade ettikleri bakışlarıyla dolu romantik sahneler geçer.. Dizi bir tarih dizisi olmasının yanı sıra aşkı çok iyi bir şekilde işlemiştir.
 
Olaylar süregelirken, Hekim Başının peşinde koştuğu Prens Gi Chul'de bulunan, Hekim Başı'nın kendi elyazısıyla yazmış olduğu ama ne zaman yazdığını hatırlayamadığı günlük ve paslanmış ameliyat aletleri vardır. Olaylar zamanlar arası bir konuyu gizli gizli sahnelere ayırır... Ve dizinin son kısımlarında Yoo Eun Soo'nun o günlüğü gelecekti halinin yazdığını ve o günden yüz yıl önceye bırakmış olduğu anlatılır...
 
Ben buradaki olay örgüsünü ve zamanlara arası yolculuğun işlenişi çok etkileyici buldum. Baştan itibaren fantastik ögelerle dolu olmasıan rağmen hepsi oldukça gerçekçiydi.
 
Tüm karakterlerin oyunculukları çok iyiydi, hepsi çok tatlıydı, muhafızlar dahi ayrı ayrı komutana bağlılıkları ve konumşalarıyla çok şeker profiller çiziyordu. Lee Min Ho zaten her role hakkını verdiği gibi burada da çok başarılıydı...
 
 
Kralın amcası Prens tarafından zehirlenen  Yoo Eun Soo'nun panzehrini vermek üzere alıkoyduğu sırada, geçmişe dair görüntülerin aklına gelmesiyle, General'e tuzak kurulduğunu hatırlayarak onu korumak için Prens ile işbirliği yapmak ister. Prensin tek gerekçesi Hekim Başı ile evlenmek, O'nu Kral olacağı ülkesine Kraliçe yapmaktır. Hekim başı evlenmeyi kabul edince, tuzağa düşürülmüş General kurtulur ve Hekim Başı'nın evlenmek üzere olduğunu öğrenince Saraya gidip Hekim başı ile konuşur ve bu evlilikten vazgeçip kendisiyle gelmesini ister. Evlenmeyi sırf onun hayatını kurtartmak için kabul ettiğini söyleyen Hekim Başı düğün gününe kadar panzehrini bulup, günlüğünü de okuyup evlilikten kurtulmak ister. Ama istediklerini alamaz ve düğün aniden başlar.
 
Düğün alanını basan General, Prensin ve tüm saray erkanının önünde Hekim başını dudaklarından öperek herkese 'o benim kadınım' der. Bu durumda tabi vatan haini sayılır ama savaşarak oradan çıkar. O an, dizinin en romantik sahnelerinden biri ve tek öpüşme sahnesidir. Kore dizilerinde çok fazla öpüşme ya da cinsel ağırlıklı sahneler yoktur. Onlar bunları daha mutaassıp olarak lanse ederler ve öpeceklerse bile bu öpücükler çok uzun beklemeden sonra, çok romantik anlarda gelir.
 
 
 
5 yıl önce Cennetin kapısında kaybettiği sevgilisini, aynı noktada günlerce beklediği seferlerden birinde Young'un, yaşadığı dünyaya geri dönen Yoo Eun Soo ile kavuşması...
 
 
 
Son sahne...
Bakış, gözler, gözyaşları...
O kadar çok şeyi anlatır ki bu sahne diziyi izleyenlere...
Dünyasından giden sevgilisinin mutlaka geri döneceğine tutunduğu büyük inançla bekleyen adamın gözleri...
Her zaman , 'Hiç vazgeçmeyeceksin değil mi, mutlaka kafana koyduğunu yapacaksın' dediği ve çok güçlü olduğunu düşündüğü Hekim Başının kesinlikle geri döneceğini düşünerek 5 yıl bekleyen bir erkeğin, ayak seslerine dönüp baktığında geldiğine şaşırmadığını, onu bekliyor olduğunu minnettarlıkla gösterdiği gözleri  ...
 
Yoo Eun Soo'nun ise; sevgilisini ebediyete dek kaybetme korkusuna, ölmesi ihtimalini aklından çıkararak, O'nun yaşadığı inancının kuvvetiyle zamandaki yolculuğunun doğru yıla denk gelmesinin, hiç bir şey için geç kalmamış olmasının mutluluğunun gözyaşlarına dönüştüğü ifade...
 
İlk tanıştıklarından, birbirlerine aşık olmaya başladıkları, sevgilerini birbirlerine itiraf edip, ayrılmayacaklarına ve bekleyeceklerine dair sözler verdikleri en romantik anlarında bile sevgilerini zarif hareketlerle göstermeleri, en büyük yakınlıklarının kucak dolusu bir sarılma, ya da başını omzuna koyarak masum hareketlerle ifade etmeleri ve tüm duygularını birbirlerinin gözlerinin içine bakarak tutkularını hissettirdikleri bu iki aşık, ölümden beter ayrı zamanlarda yaşama ve asla kavuşamama tehlikesinden döndükleri halde, sadece bakışları ve gözleriyle tüm kalplerini ortaya döküyorlar...
 
Çok sevdim bu diziyi,  bu bakışları, bu aşıkları ve bu aşkı...
 
 
 
 

OST:
Part 1 - 21.08.2012
1. Devam ettirmek - Ali

Part 2 - 03.09.2012
1.Yavaş adımlarla - Shin Yong Jae (4men)

Part 3 - 11.09.2012
1. Kötü İnsan - Jang Hye Jin & MC Sniper
2. İnanç (Seri Ver.)
3. Ben Woodalchi
4. Gülümse
5. Keder
6. Çiçek Bahçesi
7. Hareket et ve koş
8. Tehlikeli zaman

Part 4 - 17.09.2012
1.Bir gözyaşı- Younha

Part 5 - 24.09.2012
1. Seni görüyorum - Sung Hoon (Brown Eyed Soul)
2. İnanç
3. Kızıl Ay kılıcı
4. Yer hikayesi
5. Saldırı noktası
6. Prensesin Ayı
7. Askerin gözyaşları
8. Adalet

Part 6 - 08.10.2012
1. Rüzgar şarkısı - Young Jun (Brown Eyed Soul)
2. Ben Woodalchi - Oh Jun Sung
3.
Hareket et ve koş
4. Sonsuza dek(Carry On Pf Versiyon)
5. Hile
6. Gölge adam
7. Ay ışığında dans
8. Yangın savaşı

Part 7 - 15.10.2012
1.Aşk 사랑아 - Rumble Fish (럼블 피쉬)
 
 

31 yorum:

 1. tanıtım ıcın teşekkurler ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ricaa ederimmm.
   Bu blogda Kore Dizileri itina ile tanıtılır :)

   Sil
 2. Çok severek bitirdiğim, beklentimim kat ve kat üstüne bir kalitedeki, güzel bir yapım. :)
  Çok güzel bir tanıtım olmuş unni. Ellerine sağlık...:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 24 bölüm az geldi ama, hep eksik geliyor bu diziler bana.
   Ben en az iki bölüm daha isterdim, mutlu sonla biten dizilerin özellikle uzamasını istiyorum ki, savaşlar bitip geri dönme, düşmanlardan korunma stresinden sonraki güzel anları da göreyim..

   Sil
 3. bu uzakdoğu cezbetmese de beni tavsiyeni dikkate alacağım:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah Aylin, beni çok cezbediyoo çookk :)

   Sil
 4. Canım mimin var ben de:)
  sevgiler...

  YanıtlaSil
 5. Unniciğim mimledim seni.:) Eğer yazmak istersen... http://mykoreandrama-kp.blogspot.com/2012/12/herseyi-bir-bas-var-mim-kore-ile-tansmak.html

  YanıtlaSil
 6. Unniii mimlendin haberin olsun ♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şevval. Merhaba Canım, nasılsın?
   Ben blogdan uzun zamandır koptum. Ama seni hatırlıyorum acaba devam ediyor mu bloglara, kitaplara diye.
   Yaz bana olur mu, seninle ileitşim kurmak isterim.
   Sevgiler...

   Sil
 7. tanitim cok guzeldi.tesekkur ederim

  YanıtlaSil
 8. İnternette takılmak varken siz hâlâ sınalgı mı izliyorsunuz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eveet, gayet de izliyoruz severek :)

   Sil
 9. Ya gerçekten çok güzel anlatmışsın özellikle final bölümü hakkındaki çıkarımların çok doğru..O bakışlar izleyenlere o kadar çok şey anlatıyor ki..Normalde kore dizilerinin finallerini sevmem ama bu dizi finaliyle, nasıl farklı olduğunu çok iyi anlatıyor.Ve sende böyle güzel tanıttığın için tebrikler =)

  YanıtlaSil
 10. Bir Min Ho hayranı olarak yeni izlediim! Ah ne ağladım bu dizide,o son sahnede filan.O kadar gerçekçiydi ki.Çok etkileyiciydi.

  YanıtlaSil
 11. Gercekten cok guzel basladim ama daha bitiremedim tanitim icin coooook tesekkurler :):):)

  YanıtlaSil
 12. Gercekten cok guzel basladim ama daha bitiremedim tanitim icin coooook tesekkurler :):):)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindim. Umarım bitirmişsinizdir.

   Sil
 13. Bu dizide bi gariplik oldugunu düşünüyorum bu kiz o cennetin kapisindan geciyo ama 5 yil ne ara geciyo ve o gunlugu 100 yil oncesinden nasil yaziyo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şimdi; diziyi tabim dikkat ile izlemek gerekiyor önce; yoksa o kadar bölüm için harcanan zaman ziyan olur.
   Kız; tüm olayları yaşıyor ve kendi zamanına gitmek zorunda kalıyor. Hemen hastane odasından günlük derter ve diğer tıbbi malzemleri de alıp tekrar aşkını yaşadığı zamana dönmeye çalışıyor. fakat çok denemeler sonucunda ancak doğru zamana dönebiliyor ve bu da 5 yıl alıyor sevgilisinin olduğu zaman diliminde.
   Deftere kız tüm detayları deftere gelecekte yazıp bir nebze geçmişteki kendisini, gelecekteki kendisi tarafından korumaya çalışıyor.
   Şahane bir kurguydu bence, izlediğim en iyi kore dizilerinden...

   Sil
 14. dizi gercekten çok iyi !!!!!!! ama benim anlamadığım bi şey var o ameliyat eşyalarını ve notları ne zaman bırakıyo ???? !!!!!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O ameliyat eşyalarını ve notları; dizinin son bölümlerindeyken; kayada açılan delikten kendi zaman dilimine gittikten sonra. hemen geri dönmeye çalışıp tarih içinde daha da eskiye giderek bırakıyor.
   Hani Choi Young onu konferanstan kaçırıp götürüyor ya; o zamandan da eski bir zaman dilimine o defterleri bırakıyor ki; kendisi yaşarken o notlar oradaki yaşamına ışık tutsun.
   Tabi o dönemde bunları hatırlamıyor. Çünkü kendi zihni açısından henüz yaşanmamış bir gelecekte geçmişe gitmiş oluyor.
   anlamlandırmak için dikaktli izlemek gerekiyor. Ve biraz da, bilim kurgu dizi ve film dağarcığı yapmak gerekiyor sanırım

   Sil
 15. sakin tarih dizisi diye baslamamazlik etmeyin 24 bolumun nasil gectigini bile anlamadim emegi gecen herkese tesekkurler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Benim için de unutulmaz diziler arasında. Kore tarihini görmüş olmak, eski çağlardaki yaşamı anlamaya çalışmak açısından da faydalı bir dizi.
   Ayrıca dizide iki başrol arasında geçen aşk, birbirlerine duydukları masum sevgi ve aşklarını kirletmeden, gerçekten birbirlerine dokunmaya kıyamadan yaşamaları izlemeye değer.

   Sil
 16. iyi de Eun soo nasıl bulamadı Young u ve niçin 5 yıl sürdü

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çünkü; zamanı nasıl kullanacağını bilmiyor. Defalarca zaman diliminde yolculuk ediyor. İşte o günlük defteri de o zaman geçmişteki kendisine bırakıyor.
   ve yıllar süren denemeler sonucunda doğru zaman dilimine dönmeyi başarıyor.

   Sil
 17. bn diziyi yeni bitirdim syilir ama biseyi anlamadim hkim basi gunluk felan buluyo ismi felan yazili o hikaye nedir anlatirmisin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu hikayeyi tam olarak anlamlandırabilmek için diziyi baştan sona izlemiş olmak gerekiyor.
   Ancak; şöyle özetleyebilirim ki; Eun Soo kaçırıldığı eski çağdaki aşık olduktan sonra yeniden kendi zamanına gönderiliyor. Bu doğanın bir oluşumu oluyor. Fakat; aşık olduğu kişiye dönmek için öyle çok uğraşıyor ki yıllarca zaman içersinde o eski imparatorluğa gidip sevgilisinin yaşadığı zaman dilimini bulmak için çaba sarf ediyor.
   Kendisi yaşadığı dönemde, zorlu mücadeleler ve savaş atlattığı için geçmişe yaptığı yolculuklardan birine tuttuğu günlüğü bırakıyor ki; esas yaşamı esnasında bulduğu günlük ve o paslı aletleri de; kendisi zamanda ilerleyip tekrar geri bırakmış oluyor.
   Yani uzak zamandaki kendisi, geçmiş zamandaki kendisini korumaya çalışıyor.

   Sil
 18. Cok teşekkür ediyorum ilk basta izlemek istememistim icinde lee min ho oksa bile dusunun.. Izlemek istememenmin sebebi ise eski kore eski koreyi çok sevmedigim icin ama tanitimi okudgumda sadece savas olmadiginda anladim tsk ama niye olduklerini yazmssin unni yaa keske yazmsaydin heyecani kacti

  YanıtlaSil
 19. 5 yıl beklemişler değilmi.bari kavuşunca birkere sarılsalardı.niye böyle bitmek zorunda?

  YanıtlaSil
 20. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil