6 Şubat 2015 Cuma

Peki Şimdi Nereye? / Et maintenant on va ou?


Vizyon Tarihi : 6 Temmuz 2012 (1s 50dk)
Yönetmen: Nadine Labaki
Oyuncular: Nadine Labaki, Yvonne Maalouf, Claude Baz Moussawbaa
Tür: Dramatik Komedi
Ülke: Fransa, Lübnan
Doğu'nun Limanları kitabını okurken internetten Lübnan ve Doğu Akdeniz halklarına dair biraz bilgi edinme gereksinimi duymuştum. O şekilde rastladım bu dokunaklı filme. Film, Ortadoğunun en şahsına münhasır ülkelerinden Lübnan'dan. Bu film sayesinde de Lübnan'lı oyuncu, yönetmen Nadine Labaki'yi tanıdım. Bu trajikomik film'de onun elinden çıkma.

Lübnan'da yaşanan iç savaş'ın etklilerinin köylerine bulaşmaması için olağanüstü çabalar gösteren kadınların hikayesi bu 'Peki Şimdi Nereye' filmi.  Köyün kadınlarının Müslüman- Hristiyan gerginliğine son verebilmek için tüm film  boyunca akıllarına gelen her yönetmi denemelerini mizahi bir şekilde sunuyor.

Kadın gözüyle; savaş karşıtı olmanın simgesi olacabilecek bir film 'Peki Şimdi Nereye?'. Yaşadıkları hayatın şartlarını kabullenen ve omuzlarına yüklenen sorumlulukların farkında olan bir grup kadının mücadelesi ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi.

Kadın hangi coğrayada olursa olsun, isterse her prensibi, kuralı deler ve her zorbayı yerinden oynatır.
Net!

Cami ve kilisenin yan yana olduğu köyde herkesin birbirinin inancına saygı duyarak yaşayıp giderken birdenbire anlaşmazlıkların ve sonu kötüye gidebilecek tehlikerin ortadan kaldırılması masum Anne yöntemleri sayesinde gerçekleşiyor. Mizahın içindeki karanlığı gösteren bu masalsı filmde gönlü kocaman annelerin, evlat acısına rağmen halkın geneli için gösterdiği olağanüstü güç takdir edilmeyecek gibi değil. Ayrıca film boyunca ne Hristiyanlığa ne de Müslümanlığa herhangi bir eleştiri yapılmamış olması kimseyi rahatsız etmeyecek güzellikte bir farkındalık.

Filmin soundtrack'indeki her şarkının birbirinden güzel olmasına ve yumuşak Lübnan Arapçası ile söylenen şarkıları bu kadar seveceğimi, hele hele şu şarkıyı gün boyu defalarca dinleyeceğimi bilemezdim.
2 yorum:

 1. Merhaba,

  Öncelikle böylesine güzel bir bloga sahip olduğunuz için tebrik etmek isteriz.

  Kaliteli bir bloga sahip olduğunuz için, sizin de katılmak isteyebileceğinizi düşündük.

  https://www.creamive.com/ida-natura-otel-konaklama-cekilisi

  Çekiliş sonucunda 1 kişiye Kazdağları'nda kahvaltı dahil çift kişilik otel konaklama ve tuz odası seansı hediye ediliyor.

  Ayrıca, blogunuzun isimsoyisim.com şeklinde olmasını isterseniz, domain sponsorluğu için de CREAMIVE'e ulaşabilirsiniz :)

  Diğer blogger arkadaşlar da katılabilirler tabii :)

  YanıtlaSil
 2. çok beğendim, teşekkürler.

  YanıtlaSil