25 Şubat 2013 Pazartesi

Kova Burcu Gecesi / Laurent BottiGördüğüm ilk şey: kan. Bütün duvarlara sıçramış, mermer zeminde birikintiler halinde toplanmış, küvetin dibinde birikmiş, bir gölün suyu kadar durgun kan banyonun her noktasını kirletiyordu. En kötüsü de aynalar banyoyu sonsuza büyütüyordu. İnanmayan gözlerle, kızıl tüplerde sonsuza dek uzanan sahneye baktım."

"Sonunda bu sıvı magmanın ortasında cesedi gördüm. Cenin gibi toparlanmış, güzel yüzü katran gibi yapış yapış saçlarının altına gizlenmiş, çıplak, iki aynanın bir açı oluşturduğu köşede yatıyordu."

Le Figaro´nun Stephen King´le Georges Simenon´u tanıştıran romancı dediği Laurent Botti, sislerin ardındaki ilk romanı Siste Ölüm´den sonra Kova Burcu Gecesi´nde aynaların daha da çoğalttığı çiğ ışıkların altındaki korkuyu, vahşeti ve ürpertici sırları dile getiriyor.

Yorumum :
Hikaye dünyaca ünlü Fransız bir mankenin evinde korkunç bir şekilde ölü bulunmasıyla başlar.. Cinayeti araştıran polisin yanı sıra bir de gazeteci vardır. Genç kadının ölümü ve ardındaki sır perdesi, geçmişi öylesi ilginçtir ki Xavier Vidal onun hikayesini yazmak ister ve romanı için de cinayetin soruşturmasının içine girer...
17 Yaşındayken evden kaçan Brigitte'in annesi de 7 yıllık bekleyişin sonunda kızını aramak için kollar sıvar, bir dedektif tutar. Dedektiften edindiği bilgiler ile kızının önce fuhuş batağına sonra uyuşturucuya saplandığını ardından bir Astroloji Tarikatının içine girdiğini öğrenir. Kızını bulmak ve ona ulaşmak için çok zorlu bir tarikat olan Astroloji Merkezinin Bistrol Evine girer. Burası depresyondaki insanların hayatlarını yıldız haritalarına göre tespit edip psikolojik destek sağlayarak onları içlerindeki mutluluğa ulaştıran bir tür klinik gibi görülse de, insanların beyinlerinin yıkandığı ve gerçek olmayanları gerçekler gibi göstererek altüst edilen yaşamları gören Mathilde kızını bu yaşamdan kurtarmak ister. Şüpheleri üstüne çeken Mathilde farklı bir isimle Astrozofi Merkezine sızmış olsa da, büyük bir tehdit altındadır ama kızının neler yaşadığını, neler hissettiğini öğrenebilmek adına tüm riskleri göze alır.
Fakat Mathilde'nin kızı Ambre kendisinin de ne kadar karışık olduğunu bilmediği büyük ve tehlikeli bir çarkın içindedir. Gazeteci Xavier soruşturma çerçevesinde Ambre ile görüştüğünde onun Astrozofinin gurusu Kutizis'in sevgilisi olduğunu bilmeden Ambre'ye karşı bir yakınlık hisseder ve ikisi arasında gözlerden uzak, gerçek bir aşk başlar..
Tarikatların, cinayetlerin, Astrozofinin, burçların, yıldızların yanı sıra, yaşamlarından ve bulundukları yerden mutsuzluk duyan insanların depresyonları, babaları tarafından ensest ilişkiye zorlanan genç kızların dramları ve buna ailelerinin dağılmaması için göz yuman annelerin trajedisine kadar bir çok konu var Kova Burcu Gecesinde...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder